Allen East Coach: Bill Vermillion Number of Athletes Competing: 5 Runners and Best Times: #1: 20 50/ottawa glandorf; #2: 23 32/spencerville; #3: 24 48/bath; #4: 25 39/ottawa glandorf; #5: 33 55/bath; #6: /; #7: / as a team we are in the lower end of the finishes; but as individuals several runners could advance. thank you 2011/10/05 09:28:32 PM
|
Antwerp Coach: Cord Ehrhart Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:56/Wayne Trace; #2: 22:54/Van Wert; #3: 22:57/Van Wert; #4: 23:50/Van Wert; #5: 24:51/Van Wert; #6: 25:15/Wayne Trace; #7: 25:50/Van Wert
2011/10/04 12:13:37 PM
|
Archbold Coach: Michael Wachtmann Number of Athletes Competing: 5 Runners and Best Times: #1: 22:03/Ottawa Blue/Gold; #2: 22:05/Ottawa Blue/Gold; #3: 23:38/Ottawa Blue/Gold; #4: 23:55/Ottawa Blue/Gold; #5: 24.44/Ottawa Blue/Gold; #6: /; #7: / Only 5 girls likely to run. Hope to have them all healthy; but we are at risk. If all 5 run well we could be in top 10 but not a seeded team. 2011/10/02 10:10:12 PM
|
Ayersville Coach: Alexis Zippay Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 19:52/Van Wert Invitational; #2: 23:22/Van Wert Invitational; #3: 23:53/Ottawa Invitational; #4: 24:19/Columbus Grove Invitational; #5: 24:47/Van Wert Invitational; #6: 28:08/Van Wert Invitational; #7: 28:15/Ottawa Invitational Columbus Grove Invitational - 6th Small School Race
Archbold Invitational - 5th
Ottawa Invitational - 11th Small School Race
Van Wert Invitational - 13th Small School Race
Edgerton Invitational - 7th
#1 runner has finished in the top 3 at all races. 2011/10/03 02:29:47 PM
|
Bluffton Coach: Ashley Blair Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 19:11/Van Wert Hospital Invite; #2: 21:24/Ottawa-Glandorf (Blue & Gold Invite); #3: 22:23/Ottawa-Glandorf (Blue & Gold Invite); #4: 22:52/Van Wert Hospital Invite; #5: 23:33/Kalida Wildcat Invite; #6: 23:48/Van Wert Hospital Invite; #7: 24:16/Van Wert Hospital Invite Won Riverdale Invitational. Runners-up OG Blue/Gold Gold division 2011/10/05 07:23:45 AM
|
Coldwater Coach: Dan Pohlman Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 18:35/Van Wert 9/24; #2: 18:57/Van Wert 9/24; #3: 19:09/Tiffin 9/10; #4: 20:33/Van Wert 9/24; #5: 20:44/Van Wert 9/24; #6: 21:29/Van Wert 9/24; #7: 21:43/Van Wert 9/24 1st - Mercer County Meet 8/23
1st - Celina Rotary Invite 8/27
2nd - Greenville Invite 9/3
2nd - Tiffin Carnival DII 9/10
1st - Ft. Loramie Invite 9/13
1st - Minster Dual Meet 9/20
1st - Van Wert Invite 9/24
Ranked 1st in state as of 9/29 2011/10/02 04:51:31 PM
|
Columbus Grove - No records submitted!
|
Delta Coach: Hope Mitchell Number of Athletes Competing: 6 Runners and Best Times: #1: 20:35/tiffin; #2: 22:33/ottawa glandorf; #3: 24:48/ottawa glandorf; #4: 25:44/ottawa glandorf; #5: 27:15/ottawa glandorf; #6: 36:28/ottawa glandorf; #7: /
2011/10/05 12:34:58 PM
|
Crestview Coach: Jeff Bagley Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:29/Van Wert; #2: 21:49/Van Wert; #3: 22:51/Columbus Grove; #4: 23:08/Eaton; #5: 23:34/Van Wert; #6: 23:47/Eaton; #7: 26:23/Van Wert Delphos Invite 9th out of 14 teams
Columbus Grove Invite 9th out of 15 teams
Spencerville Invite 7th out of 12 teams
Eaton Invite 7th out of 15 teams
Van Wert Invite 6th out of 16 teams 2011/10/04 01:11:17 PM
|
Edgerton - No records submitted!
|
Edon - No records submitted!
|
Fairview Coach: Katrina Tonneas Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:33/Vanwert; #2: 21:58/Clay; #3: 22:33/Ottowa; #4: 22:35/Columbus Grove; #5: 22:44/Vanwert; #6: 23:09/Wayne Trace; #7: 23:16/Wayne Trace
2011/10/04 10:00:24 AM
|
Fayette Coach: Bryan Stambaugh Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 20:03/Edon; #2: 20:42/Edon; #3: 21:28/Edon; #4: 23:07/Edon; #5: 23:25/Stryker; #6: 25:08/Van Wert; #7: / Team Results-Tiffin Inv./27th/40 teams
Fayette Inv./5th/13 teams; Anthony Wayne won
Van Wert Inv./4th/Small School Race 16 teams
Edgerton Inv./3rd/10 teams; Liberty Center 1st; Tinora 2nd
BBC(Conference)1st 2011/10/05 09:28:24 PM
|
Fort Recovery Coach: Michelle Stammen Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:40/Jay County; #2: 21:33/Eaton; #3: 21:46/Greenville; #4: 21:54/Eaton; #5: 22:10/Eaton; #6: 22:55/Jay County; #7: 23:11/Jay County 6th out of 20 teams: Greenville
4th out of 12 teams: Spencerville & Fort Loramie
4th out of 15 teams: Eaton
2nd out of 8 teams: Jay County
We have been very competitive all season finishing in the top 1/3 of all teams running. We continue to gain strength & speed every week! 2011/10/03 08:11:52 AM
|
Genoa Coach: Brian Tucker Number of Athletes Competing: 3 Runners and Best Times: #1: 26:36/Pearson Park Clay); #2: 27:32/Eastwood High School; #3: 33:03/Pearson Park (Clay); #4: /; #5: /; #6: /; #7: / We only have the three girls as we are attempting to start something from the ground up. We hope to have a full team next
season. 2011/10/04 12:58:16 PM
|
Hicksville - No records submitted!
|
Hilltop Coach: Ken Brown Number of Athletes Competing: 3 Runners and Best Times: #1: 22:35/Edon and Liberty Center; #2: 22:41/Edon; #3: 30:20/Liberty Center; #4: /; #5: /; #6: /; #7: / Do not have a full team; so I am not sure of the seeding process. 2011/10/04 11:48:19 AM
|
Holgate Coach: Ron Engel Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 22:30/; #2: 25:00/; #3: 25:00/; #4: 25:00/; #5: 27:00/; #6: /; #7: / have finished in the bottom 3 at all invitationals 2011/10/04 02:49:06 PM
|
Kalida Coach: Scott Miller Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 19:26/Ottawa-Glandorf; #2: 21:09/Delphos Early Bird; #3: 21:37/Delphos Early Bird; #4: 21:51/Ottawa-Glandorf; #5: 23:12/Ottawa-Glandorf; #6: 23:32/Ottawa-Glandorf; #7: 24:14/Delphos Early Bird Delphos Early Bird 3rd/14
Wapakoneta/2nd/6
Spencerville/5th/12
Ottawa Glandorf/6th/17
Van Wert/7th/16
Due to are number 2 and 3 runners also playing varsity soccer; Delphos is the only meet we have ran with a full team. Spencerville; O-G; and Van Wert meets along with are others are places with out one or both of those runners. 2011/10/05 09:17:17 AM
|
Liberty-Benton Coach: Pat Wagner Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:13/Lakota; #2: 20:13/Van Wert; #3: 20:32/Van Wert; #4: 20:50/Van Wert; #5: 21:42/Old Fort; #6: 21:47/Van Wert; #7: 21:50/Columbus Grove Ranked 6th mile split ohio
Ranked 8th oatccc lasted rankings 2011/10/03 11:00:39 AM
|
Liberty Center Coach: Tim Atkinson Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 18:26/Tiffin Carnival; #2: 19:46/Widewater Invitational; #3: 19:51/Lakota Invitational; #4: 20:28/Widewater Invitational; #5: 21:13/Lakota Invitational; #6: 22:20/Edgerton Invitational; #7: 22:34/Lakota Invitational 1/6 Sandusky St. Mary\'s Invitational; 2/5 Napoleon Invitational; 5/45 Tiffin Carnival; 1/10 Lakota Invitational; 1/4 Widewater Invitational; 1/15 Edgerton Invitational
Coaches Poll - ranked 6th in state; Milesplit rankings 2nd in state based on times.
I feel that we should be ranked 2nd or 3rd when compared to the other 43 teams in this district. 2011/10/05 07:57:40 AM
|
Lima Central Cath. Coach: Mike Griffo Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 21:07/Delphos St. John\'s 8/24; #2: 21:07/OG Blue/Gold Inv. 9/17; #3: 21:42/OG Blue/Gold Inv. 9/17; #4: 22:28/OG Blue/Gold Inv. 9/17; #5: 23:02/OG Blue/Gold Inv. 9/17; #6: 23:39/OG Blue/Gold Inv. 9/17; #7: 24:02/OG Blue/Gold Inv. 9/17 Allen County Invitational Faurot Park 10/4 - 3rd Place / 7 Teams 2011/10/05 07:32:29 PM
|
Lincolnview Coach: Matt Langdon Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 21:32/Van Wert; #2: 21:33/OG; #3: 23:52/Van Wert; #4: 24:02/Van Wert; #5: 24:18/Columbus Grove; #6: /; #7: /
2011/10/03 01:13:57 PM
|
Marion Local Coach: Randy Jutte Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:42/Bremen; #2: 22:44/Versailles; #3: 24:28/Bremen; #4: 25:15/Indian Lake; #5: 25:21/Greenville; #6: 25:53/Bremen; #7: 26:05/Ohio Caverns
2011/10/05 08:48:58 AM
|
Minster Coach: Jessie Magoto Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 19:30 /Van Wert; #2: 20:33/Tiffin Carnival; #3: 20:37/Van Wert; #4: 20:38/Van Wert; #5: 20:51/Greenville; #6: 21:06/Van Wert; #7: 21:06/Greenville Ranked 3rd in state in latest poll 2011/10/04 12:16:29 PM
|
Montpelier Coach: Matthew Kaullen Number of Athletes Competing: 4 Runners and Best Times: #1: 26/Archbold; #2: 26/Archbold; #3: 26/Archbold; #4: 26/Archbold; #5: /; #6: /; #7: /
2011/10/05 12:49:23 PM
|
New Bremen Coach: Julie Ferguson Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:52/Northmont/Alliance; #2: 22:26/New Bremen; #3: 22:24/Coldwater; #4: 22:45/Coldwater; #5: 23:38/Coldwater; #6: 24:42/Northmont/Alliance; #7: 24:58/Northmont/Alliance
2011/10/05 07:07:40 PM
|
New Knoxville Coach: Stephanie Boyle Fledderjohann Number of Athletes Competing: 6 Runners and Best Times: #1: 19:34/Sidney; #2: 20:30/Coldwater; #3: 23:13/OG; #4: 24:30/Sidney; #5: 28:30/OG; #6: 29:55/Sidney; #7: /
2011/10/03 11:12:01 AM
|
Ottoville Coach: Bob Kaple Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 24:56/ottowa; #2: 25:41/Van wert; #3: 28:10/Van wert; #4: 28:18/van wert; #5: 28:31/ottowa; #6: /; #7: /
2011/10/03 05:41:55 PM
|
Pandora-Gilboa Coach: Steve Amstutz Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:42/Columbus Grove; #2: 21:36/Cardinal Stritch; #3: 22:11/Old Fort; #4: 22:33/Tiffin Carnival; #5: 23:05/Ottawa ; #6: 26:09/Old Fort; #7: 27:49/Cardinal Stritch 3/15 Columbus Grove; 6/14 Delphos; 19/45 Tiffin; 2/6 Old fort; 2/6 Kalida; 4/12 Cardinal stritch; 7/14 Ottawa 2011/10/04 10:06:44 AM
|
Parkway Coach: Ann Vian Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:38/Van Wert; #2: 23:13/Van Wert; #3: 24:45/Van Wert; #4: 26:50/Spencerville; #5: 27:03/Parkway; #6: 27:33/Van Wert; #7: 27:47/Van Wert 10/12 at Spencerville Invitational (small schools); 10/12 at Ft Loramie Invitational 2011/10/04 11:13:48 PM
|
Patrick Henry Coach: David Parry Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 22:35/ottawa; #2: 31:13/kalida; #3: 31:18/kalida; #4: /; #5: /; #6: /; #7: /
2011/10/03 08:32:57 PM
|
Perry - No records submitted!
|
Pettisville Coach: Tom Wagner Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:34/Edon; #2: 23:20/Edon; #3: 23:47/Edon; #4: 23:48/Edon; #5: 24:43/Edon; #6: 26:18/Edon; #7: 28:46/Edgerton 40/45 Tiffin Div. III; 12/14 Ottawa-Glandorf (small div.);
9/10 Edgerton; 12/16 Van Wert; 2/6 BBC League Jamboree (1st of 3 jamborees) 2011/10/03 08:16:23 PM
|
Riverdale Coach: Kim Rall Number of Athletes Competing: 3 Runners and Best Times: #1: 21:19.81/Columbus Grove; #2: 21:34.56/Lakota H.P.Eells; #3: 26:14/Riverdale Invite; #4: /; #5: /; #6: /; #7: / Hannah Frey 3rd @ Col Crawford Early Bird Invite; 12th Big School Division Col Grove; 3rd @ Wynford; 8th @ Lakota Invite; 3rd @ Riverdale Invite; 5th @ Buckeye Central Invite.
Anna Penwell 14th @ Lakota Invite; 8th @ Riverdale Invite; & 9th @ Buckeye Central Invite. 2011/10/02 08:02:01 PM
|
Spencerville Coach: Brian McMichael Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:38/Van Wert; #2: 20:47/Delphos; #3: 20:49/Van Wert; #4: 21:08/Columbus Grove; #5: 21:13/Spencerville; #6: 22:37/Delphos; #7: 22:47/Van Wert 1/14 Delphos Inv (defeated Liberty-Benton); 2/15 Columbus Grove small div(lost to Botkins); 1/12 Spencerville small div (defeated Botkins); 1/14 O-G Inv small div; 2/16 Van Wert Inv small div (defeated by Minster); 4/12 Botkins Inv (lost to Versailles; Ft Loramie; Minster; defeated Botkins); 1st/6 Allen County Meet (defeated Lima Shawnee); record 77-5; 10th in last Div III State Poll; feel we should be seeded about 5th. 2011/10/05 09:37:15 PM
|
St. Henry Coach: Michael Eyink Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:20/Jay County Indiana; #2: 22:02/Spencerville; #3: 22:29/Jay County Indiana; #4: 22:48/Jay County Indiana; #5: 23:01/Jay County Indiana; #6: 23:13/Jay County Indiana; #7: 23:18/Jay County Indiana In the District our Girls have the 12th best winning percentage against District Teams. We have won 60% against these teams. The Teams we have lost to in the District have a combined record of 140-40 against other District teams. Our overall record this season is 41-33.
In some invitationals that we heavy with District Opponents: Spencerville- 6th in the 12 team field defeating 5 district opponents and only losing to Spencerville; Ft. Recovery and Kalida. OG invite we were 5th of 14 only losing to Spencerville; bluffton; Tinora; Fairview; and defeating 8 district treams including Kalida. 2011/10/02 10:42:11 AM
|
St. John's Coach: Steve Hellman Number of Athletes Competing: 2 Runners and Best Times: #1: 20:50/Wayne Trace; #2: 29:00/Delphos; #3: /; #4: /; #5: /; #6: /; #7: / Number 1 runner qualified for regional last year 2011/10/05 07:56:16 AM
|
Stryker Coach: Scott Goodnight Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 21:13/; #2: 23:10/; #3: 23:50/; #4: 23:50/; #5: 24:00/; #6: 24:00/; #7: 24:20/
2011/10/05 09:05:55 AM
|
Tinora Coach: Lisa Maxwell Number of Athletes Competing: 7 Runners and Best Times: #1: 20:55/Ottawa Glandorf; #2: 21:10/VanWert; #3: 22:08/Edgerton; #4: 22:25/Ottawa Glandorf; #5: 22:43/Tiffin; #6: 23:33/VanWert; #7: 24:58/Columbus Grove This team has continued to grow at each meet. It consists mostly of Freshman or new HS runners. They have placed 2nd in last few invitationals they have competed in. They will come to districts as a very competitive team. 2011/10/05 02:58:36 PM
|
Upper Scioto Valley - No records submitted!
|
Wayne Trace Coach: Troy Branch Number of Athletes Competing: Runners and Best Times: #1: 21:04/; #2: 21:14/; #3: 22:02/; #4: 23:30/; #5: 24:17/; #6: /; #7: /
2011/10/03 01:07:55 PM
|
Waynesfield-Goshen - No records submitted!
|