Licensed to: Ridgemont
Ridgemont Athletic Complex
May 2, 2019
05/06/2019 - 05/06/2019
Meet Scores
Meet Results
MALE TEAM SCORES 1 RIVERDALE 7234 116.000 2 KENTON 5158 102.000 3 HARDIN NORTHERN 6384 93.000 4 UPPER SCIOTO VALLEY 7524 71.000 5 RIDGEMONT 6976 70.000 6 ADA 6002 10.000 FEMALE TEAM SCORES 1 KENTON 5158 154.000 2 RIVERDALE 7234 127.000 3 HARDIN NORTHERN 6384 98.000 4 ADA 6002 46.000 5 RIDGEMONT 6976 32.000
Event 3 GIRLS 100m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Avery Smith
Kenton
18.2
2 Haylee Wise
Kenton
18.8
3 Ella Badertscher
Ada
19.7
4 Brooke Whitaker [816]
Riverdale
19.8
5 Angela Noakes [807]
Riverdale
21.0
6 Caitlin Parker
Hardin Northern
24.7
Event 4 BOYS 110m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Shane Spencer
Kenton
19.3
2 Camdon Hicks
Kenton
19.4
3 Carter Curtis [372]
Hardin Northern
19.7
4 Antonio Petitt
Ada
20.2
5 Trenton Thacker [844]
Riverdale
20.9
6 Pete Caldwell [863]
Riverdale
24.5
Event 5 GIRLS 100m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Auhdra Myers [810]
Riverdale
13.7
2 Abi Temple
Kenton
13.8
3 Maya Frey [836]
Riverdale
14.4
4 Ava Hopson
Hardin Northern
14.7
5 Makenna Eibling
Hardin Northern
15.0
6 Jasmine Caballero
Kenton
16.0
7 Reis Mendenhall
Ridgemont
16.2
8 Meghan Erickson
Ada
17.8
8 Awo Akyeampong
Ada
17.8
10 Raven Minix
Ridgemont
19.4
Event 6 BOYS 100m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Colby Quay
Kenton
12.2
2 Lane Morris [858]
Riverdale
12.3
3 Gunner King [850]
Riverdale
12.6
4 Colby Curtis [363]
Hardin Northern
12.8
5 Connor Curtis [359]
Hardin Northern
12.8
6 Kooper Johnston
Kenton
13.5
7 Xander Wells
Ada
15.2
8 Tristen Dalton
Ada
15.3
9 Hayden Oates
Ridgemont
16.1
Event 9 GIRLS 1600m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Trinity Preston
Kenton
6:03.0
2 Eden Barnes [801]
Riverdale
6:12.0
3 Jillian Kearns
Ridgemont
6:34.0
4 Lola Duncan
Hardin Northern
6:45.0
5 Amelia Alexander
Ada
7:04.0
6 Jenna Legge
Hardin Northern
7:07.0
7 Adrienne Frey
Kenton
7:15.0
8 Autumn Anderson [808]
Riverdale
7:45.0
Event 10 BOYS 1600m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Joe Parker
Upper Scioto Valley
5:10.0
2 Zeb Wilson [368]
Hardin Northern
5:32.0
3 Ethan Warren [855]
Riverdale
5:35.0
4 Aiden Wood
Kenton
5:41.0
5 Ethan Yoder
Kenton
5:43.0
6 AJ Savage
Ridgemont
5:53.3
7 Brendan Jameson
Ada
5:53.4
8 Tate Martino
Ridgemont
5:56.0
9 Leif Trachsel [362]
Hardin Northern
6:17.0
10 Charles Klingler
Ada
8:10.0
Event 11 GIRLS 4x100m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Kenton A
Kenton
54.6
2 Riverdale A
Riverdale
1:02.2
3 Hardin Northern A
Hardin Northern
1:04.4
4 Ridgemont A
Ridgemont
1:08.4
5 Ada A
Ada
1:10.5
Event 12 BOYS 4x100m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Kenton A
Kenton
50.2
2 Hardin Northern A
Hardin Northern
52.1
3 Ridgemont A
Ridgemont
52.7
4 Riverdale A
Riverdale
55.0
5 Upper Scioto Valley A
Upper Scioto Valley
1:04.6
6 Ada A
Ada
1:04.6
Event 13 GIRLS 400m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Courtney Sumner
Ada
1:05.1
2 Ava Hopson
Hardin Northern
1:09.5
3 Delaney Buxton
Kenton
1:10.9
4 Lauren Lenhart
Hardin Northern
1:11.7
5 Ella Badertscher
Ada
1:12.1
6 Mya Good
Kenton
1:12.5
7 Katherine Boucher [803]
Riverdale
1:13.9
8 Megan Reiter [812]
Riverdale
1:14.9
Event 14 BOYS 400m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Kwade McCoy [849]
Riverdale
57.2
2 Colby Curtis [363]
Hardin Northern
57.9
3 Lane Morris [858]
Riverdale
58.0
4 Jason Helton
Upper Scioto Valley
59.2
5 Aaron Mood
Kenton
1:03.2
6 Mario Arreola
Kenton
1:07.3
7 Kaiden Sedlock [367]
Hardin Northern
1:12.6
8 Tristen Dalton
Ada
1:15.6
9 Hayden Oates
Ridgemont
1:23.0
10 Charles Klingler
Ada
2:03.0
Event 7 GIRLS 4x200m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Riverdale A
Riverdale
1:57.4
2 Kenton A
Kenton
1:59.6
3 Hardin Northern A
Hardin Northern
2:07.6
4 Ridgemont A
Ridgemont
2:17.9
Event 8 BOYS 4x200m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Hardin Northern A
Hardin Northern
1:49.0
2 Riverdale A
Riverdale
1:55.1
3 Ridgemont A
Ridgemont
1:56.4
4 Kenton A
Kenton
1:56.4
5 Upper Scioto Valley A
Upper Scioto Valley
2:16.0
Event 41 GIRLS 200m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Haylee Wise
Kenton
34.9
2 Ella Badertscher
Ada
35.4
3 Brooke Whitaker [816]
Riverdale
35.9
4 Kelsey Bressler
Kenton
38.3
5 Caitlin Parker
Hardin Northern
38.6
6 Cloei Marling
Ridgemont
38.6
7 Atleigh Vent [814]
Riverdale
42.6
Event 42 BOYS 200m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Clayton Patterson
Ridgemont
29.9
2 Carter Curtis [372]
Hardin Northern
29.9
3 Shane Spencer
Kenton
31.2
4 Cameron Butler
Ridgemont
31.8
5 Seth Manns
Kenton
33.6
6 Luke Donaldson [840]
Riverdale
34.0
7 Jackson Brown
Ada
34.9
8 Trenton Thacker [844]
Riverdale
35.9
9 Connor Daugherty
Ada
39.4
10 Abraham Decker
Upper Scioto Valley
43.3
Event 17 GIRLS 800m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Trinity Preston
Kenton
2:43.4
2 Kendyl Gibson
Kenton
2:45.5
3 Eden Barnes [801]
Riverdale
2:52.7
4 Kendel Rall [821]
Riverdale
2:54.0
5 Jillian Kearns
Ridgemont
3:02.5
6 Lola Duncan
Hardin Northern
3:07.2
7 Jenna Legge
Hardin Northern
3:16.2
8 Meghan Erickson
Ada
3:21.0
9 Kaitlyn Bowden
Ada
3:40.9
10 Brenna Dyer
Upper Scioto Valley
4:37.0
Event 18 BOYS 800m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Daniel Donaldson [853]
Riverdale
2:17.0
2 Joe Parker
Upper Scioto Valley
2:21.5
3 Jayson Dyer
Kenton
2:31.2
4 Kyle Mattson
Ada
2:31.5
5 Ethan Warren [855]
Riverdale
2:37.5
6 Aiden Wood
Kenton
2:38.8
7 Cooper Thomas [370]
Hardin Northern
2:46.7
8 AJ Savage
Ridgemont
2:47.1
9 Zeb Wilson [368]
Hardin Northern
2:54.5
10 Connor Daugherty
Ada
3:07.0
11 Abraham Decker
Upper Scioto Valley
3:30.8
Event 19 GIRLS 200m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Courtney Sumner
Ada
28.5
2 Ella Roach [811]
Riverdale
29.1
3 Riley Hunt
Kenton
30.0
4 Ava Hopson
Hardin Northern
30.3
5 Makenna Eibling
Hardin Northern
30.4
6 Danielle Brodbeck [838]
Riverdale
31.2
7 Jasmine Caballero
Kenton
33.0
8 Cloei Marling
Ridgemont
36.3
9 Awo Akyeampong
Ada
38.0
10 Raven Minix
Ridgemont
39.0
Event 20 BOYS 200m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Lane Morris [858]
Riverdale
25.4
2 Colby Curtis [363]
Hardin Northern
25.6
3 Devin Miller
Kenton
26.8
4 Jason Helton
Upper Scioto Valley
27.4
5 Shane Spencer
Kenton
28.9
6 Dalton Riedlinger [846]
Riverdale
31.3
7 Xander Wells
Ada
33.3
Event 23 GIRLS 4x400m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Kenton A
Kenton
4:54.0
2 Hardin Northern A
Hardin Northern
5:11.5
3 Riverdale A
Riverdale
5:12.7
4 Ridgemont A
Ridgemont
5:28.3
Event 24 BOYS 4x400m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Riverdale A
Riverdale
4:07.4
2 Hardin Northern A
Hardin Northern
4:08.1
3 Upper Scioto Valley A
Upper Scioto Valley
4:21.7
4 Kenton A
Kenton
4:26.6
5 Ada A
Ada
4:41.6
6 Ridgemont A
Ridgemont
4:51.3
Event 25 GIRLS Discus Throw
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Payton Logan [813]
Riverdale
87'04.00"
2 Tatum Miller
Kenton
84'06.00"
3 Cadence Coy
Hardin Northern
67'08.00"
4 Aubry Smith
Hardin Northern
64'02.00"
5 Kayla Shelt
Ridgemont
62'11.00"
6 Alicia Santos [834]
Riverdale
59'04.00"
7 Emma Miller
Kenton
58'10.00"
8 Amelia Alexander
Ada
58'07.00"
9 Loryn Elsasser
Ridgemont
53'06.00"
10 Kaitlyn Bowden
Ada
51'10.00"
11 Brenna Dyer
Upper Scioto Valley
39'01.00"
Event 26 BOYS Discus Throw
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Blain Castle
Upper Scioto Valley
122'09.00"
2 Weston McKinley
Ridgemont
113'08.00"
3 Pete Caldwell [863]
Riverdale
111'00.00"
4 Parker Rarey
Kenton
103'06.00"
5 Mason Howard
Upper Scioto Valley
97'10.00"
6 Brandon Henicle [374]
Hardin Northern
97'00.50"
7 Gavin Manns
Kenton
87'01.00"
8 Alex Dearth
Ada
74'04.00"
9 Hayden Shoffner
Ridgemont
68'09.00"
10 Wyatt Spearman [327]
Hardin Northern
66'00.00"
11 M.J. Crist [841]
Riverdale
60'11.00"
12 Nickolas Zickefoose
Ada
58'03.00"
Event 27 GIRLS High Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Katie Good
Hardin Northern
4'04.00"
2 Olivia Combs [815]
Riverdale
4'02.00"
3 Maya Frey [836]
Riverdale
4'00.00"
4 Kylee Clem
Hardin Northern
3'10.00"
5 Kira Ray
Kenton
3'08.00"
Mya Good
Kenton
NM
Event 28 BOYS High Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Daniel Donaldson [853]
Riverdale
5'02.00"
2 Ashton Mullins
Ridgemont
5'00.00"
3 Weston McKinley
Ridgemont
4'10.00"
4 Ethan Warren [855]
Riverdale
4'10.00"
5 Kooper Johnston
Kenton
4'10.00"
5 Jayson Dyer
Kenton
4'10.00"
7 Drew Stephens
Upper Scioto Valley
4'08.00"
8 Robert Waters
Ada
4'06.00"
Event 29 GIRLS Long Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Auhdra Myers [810]
Riverdale
16'00.50"
2 Angela Noakes [807]
Riverdale
15'05.25"
3 Courtney Sumner
Ada
14'09.50"
4 Olivia Oldham
Kenton
12'09.50"
5 Kendyl Gibson
Kenton
12'07.50"
6 Bella Wilson
Hardin Northern
11'10.25"
7 Loryn Elsasser
Ridgemont
10'10.75"
8 Paeghton Cook
Hardin Northern
8'07.25"
Event 30 BOYS Long Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Colby Quay
Kenton
18'00.25"
2 Coleton Dirmeyer [365]
Hardin Northern
17'04.50"
3 Clayton Patterson
Ridgemont
16'10.50"
4 Kwade McCoy [849]
Riverdale
16'07.00"
5 Gunner King [850]
Riverdale
16'02.50"
6 Micah Davis
Upper Scioto Valley
15'03.25"
7 Brendan Jameson
Ada
15'02.50"
8 Drew Stephens
Upper Scioto Valley
14'07.50"
9 Tyson Lawrence
Kenton
14'04.50"
10 Preston Wykes [361]
Hardin Northern
14'01.25"
11 Tate Martino
Ridgemont
13'00.00"
12 Connor Daugherty
Ada
12'00.75"
Event 31 GIRLS Shot Put
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Tatum Miller
Kenton
35'09.25"
2 Cadence Coy
Hardin Northern
29'11.00"
3 Blaire Hipser
Hardin Northern
29'07.75"
4 Kayla Shelt
Ridgemont
29'04.50"
5 Payton Logan [813]
Riverdale
28'00.75"
6 Alicia Santos [834]
Riverdale
23'10.75"
7 Adrienne Frey
Kenton
21'03.00"
8 McKenna Dawson
Ridgemont
18'07.75"
9 Brenna Dyer
Upper Scioto Valley
17'01.50"
Event 32 BOYS Shot Put
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Weston McKinley
Ridgemont
40'07.00"
2 Blain Castle
Upper Scioto Valley
35'05.50"
3 Kevin Smith
Upper Scioto Valley
34'08.75"
4 Brandon Henicle [374]
Hardin Northern
31'10.50"
5 Pete Caldwell [863]
Riverdale
31'04.75"
6 Gavin Manns
Kenton
29'09.50"
7 Parker Rarey
Kenton
29'07.50"
8 Justin Reffitt [322]
Hardin Northern
27'05.00"
9 Alex Dearth
Ada
26'06.00"
10 Hayden Shoffner
Ridgemont
24'04.00"
11 M.J. Crist [841]
Riverdale
18'03.00"
12 Nickolas Zickefoose
Ada
16'06.50"
Event 33 GIRLS Pole Vault
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Avery Smith
Kenton
7'00.00"
2 Delaney Buxton
Kenton
7'00.00"
3 Lola Ramsey
Ridgemont
6'00.00"
3 Lola Duncan
Hardin Northern
6'00.00"
5 Ella Roach [811]
Riverdale
6'00.00"
6 Trinity Amweg
Hardin Northern
5'06.00"
7 Abby Odegard [806]
Riverdale
4'00.00"
7 Cloei Marling
Ridgemont
4'00.00"
Event 34 BOYS Pole Vault
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Wesley Newton [366]
Hardin Northern
9'00.00"
2 Micah Davis
Upper Scioto Valley
9'00.00"
3 Linkyn Furer
Ridgemont
8'00.00"
3 Devin Miller
Kenton
8'00.00"
5 Gunner King [850]
Riverdale
8'00.00"
6 Koltyn Weatherholtz [847]
Riverdale
8'00.00"
7 Michael Dilbone
Ridgemont
7'00.00"
8 Alex Sanders
Upper Scioto Valley
6'06.00"
8 Bo Bame [375]
Hardin Northern
6'06.00"