Columbus Grove District XC Champs Div III
October 19, 2019
Speedy Sneakers Racing www.speedysneakers.com
Table of Contents
Finish List - Boys - Boys District 1 - High School
Team Detail - Boys - Boys District 1 - High School
Top
Overall Finish List - Boys
Boys District 1
High School
Qualifying - Teams: 3 Individuals: 12
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 734 Carson Closson Columbus Grove 16:37.6 3:20/K 10 TM
2 2 739 Caleb Stechschulte Columbus Grove 16:42.5 3:21/K 10 TM
3 3 737 Breece Pingle Columbus Grove 17:02.3 3:24/K 12 TM
4 4 735 Trent Koch Columbus Grove 17:05.2 3:25/K 9 TM
5 5 857 Nolan German Ottoville 17:06.7 3:25/K 12 IND
6 6 915 Joe Parker Upper Scioto Valley 17:19.1 3:28/K 9 IND
7 7 787 Ryan Lucke Kalida 17:20.0 3:28/K 11 IND
8 8 911 Zack Britton Upper Scioto Valley 17:20.2 3:28/K 11 IND
9 9 885 Eli Weber Riverdale 17:22.3 3:28/K 12 IND
10 10 790 Will Zeller Kalida 17:30.4 3:30/K 11 IND
11 11 711 Erik Nygaard Bluffton 17:35.2 3:31/K 9 TM
12 12 861 Kyle Looser Ottoville 17:35.3 3:31/K 12 IND
13 13 736 Roy Langhals Columbus Grove 17:39.9 3:32/K 10 TM
14 14 927 Alec Spangler Waynesfield-Goshen 17:40.7 3:32/K 10 TM
15 15 925 Javier DeLeon Waynesfield-Goshen 17:43.0 3:33/K 12 TM
16 16 862 Michael Steffan Ottoville 17:45.4 3:33/K 10
17 17 706 Elijah Conley Bluffton 17:46.4 3:33/K 11 TM
18 18 766 Drew Muhlenkamp Ft. Recovery 17:53.7 3:35/K 12
19 19 733 Derek Birkemeier Columbus Grove 18:02.5 3:37/K 11 TM
20 (< 5) 753 Drew Palte Del. St. John's 18:10.8 3:38/K 10
21 20 929 Kort Sutherland Waynesfield-Goshen 18:14.3 3:39/K 11 TM
22 21 738 Tanner Smith Columbus Grove 18:29.8 3:42/K 12 TM
23 (< 5) 751 Marcus Freewalt Del. St. John's 18:30.8 3:42/K 10
24 22 707 Isaiah Conley Bluffton 18:42.9 3:45/K 9 TM
25 23 788 Heath Miller Kalida 19:06.0 3:49/K 9
26 24 768 Jared Timmerman Ft. Recovery 19:07.6 3:50/K 12
27 25 763 Connor Gower Ft. Recovery 19:12.3 3:50/K 11
28 26 913 Peyton Hall Upper Scioto Valley 19:15.0 3:51/K 11
29 27 923 Brody Barrington Waynesfield-Goshen 19:15.8 3:51/K 9 TM
30 28 710 Wyatt Lovell Bluffton 19:17.6 3:52/K 9 TM
31 29 708 Sam Derstine Bluffton 19:21.2 3:52/K 9 TM
32 30 928 Cole Steinke Waynesfield-Goshen 19:26.1 3:53/K 10 TM
33 31 856 Cole Furley Ottoville 19:32.1 3:54/K 11
34 (< 5) 752 Noah Heiing Del. St. John's 19:38.5 3:56/K 12
35 32 744 Tyler Lones Cory-Rawson 19:43.6 3:57/K 12
36 33 912 Collin Dyer Upper Scioto Valley 19:51.9 3:58/K 11
37 34 851 Jakob Rollins New Knoxville 19:54.2 3:59/K 12
38 35 789 Kevin Schumaker Kalida 20:01.2 4:00/K 9
39 36 849 Ryan Osborne New Knoxville 20:03.0 4:01/K 10
40 37 784 Garrett Decker Kalida 20:10.9 4:02/K 9
41 38 884 Ethan Warren Riverdale 20:11.1 4:02/K 9
42 39 765 Jayden McEldowney Ft. Recovery 20:17.5 4:04/K 12
43 40 881 Isaiah Dyer Riverdale 20:19.5 4:04/K 9
44 41 848 Caleb Lageman New Knoxville 20:24.5 4:05/K 12
45 42 924 Peyton Burden Waynesfield-Goshen 20:24.9 4:05/K 12 TM
46 43 705 Trey Boblitt Bluffton 20:32.2 4:06/K 10 TM
47 44 743 Garrison Holland Cory-Rawson 20:34.8 4:07/K 12
48 45 926 Bransyn Miner Waynesfield-Goshen 20:44.5 4:09/K 10 TM
49 46 882 Brekken Rall Riverdale 20:44.7 4:09/K 10
50 47 762 Ethan Evers Ft. Recovery 20:47.0 4:09/K 9
51 48 858 Grant Kortokrax Ottoville 20:47.3 4:09/K 11
52 49 767 Caleb Rammel Ft. Recovery 21:04.0 4:13/K 9
53 50 914 Kody Logan Upper Scioto Valley 21:22.2 4:16/K 11
54 51 709 Carter Dyar Bluffton 21:27.8 4:18/K 11 TM
55 52 764 John Knapke Ft. Recovery 21:28.2 4:18/K 12
56 53 853 Nick Tinnerman New Knoxville 21:31.0 4:18/K 11
57 (< 5) 754 Zane Stevenson Del. St. John's 21:32.6 4:19/K 10
58 54 883 Luke Thompson Riverdale 22:09.5 4:26/K 10
59 55 850 Jonah Resor New Knoxville 22:25.3 4:29/K 11
60 56 847 Noah Katterheinrich New Knoxville 22:25.9 4:29/K 12
61 57 786 Connor Erhart Kalida 22:37.9 4:32/K 11
62 58 860 Adam Looser Ottoville 22:42.7 4:33/K 10
63 59 785 Blake Eickholt Kalida 22:45.3 4:33/K 10
64 60 852 Ethan Selhorst New Knoxville 23:24.2 4:41/K 10
65 61 859 Austin Landin Ottoville 24:56.0 4:59/K 9
66 62 740 Brady Boehm Cory-Rawson 25:35.8 5:07/K 12
67 63 742 Izzac Dean Cory-Rawson 32:29.8 6:30/K 11
68 64 741 Brock Boehm Cory-Rawson 40:37.2 8:07/K 9
Top
Detail Team Results - Boys
Boys District 1
High School
Columbus Grove Finish Position - 1
Team Score (places): 23 Team Score (times): 1:25:07.7 Average Time: 17:01.5
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 734 Carson Closson 10 1 1 16:37.6 16:37.6 0:00.0
2 739 Caleb Stechschulte 10 2 3 16:42.5 33:20.2 0:04.8
3 737 Breece Pingle 12 3 6 17:02.3 50:22.5 0:24.6
4 735 Trent Koch 9 4 10 17:05.2 1:07:27.7 0:27.5
5 736 Roy Langhals 10 13 23 17:39.9 1:25:07.7 1:02.2
6 733 Derek Birkemeier 11 19 42 18:02.5 1:43:10.2 1:24.8
7 738 Tanner Smith 12 21 63 18:29.8 2:01:40.1 1:52.2
Waynesfield-Goshen Finish Position - 2
Team Score (places): 106 Team Score (times): 1:32:20.1 Average Time: 18:28.0
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 927 Alec Spangler 10 14 14 17:40.7 17:40.7 1:03.0
2 925 Javier DeLeon 12 15 29 17:43.0 35:23.7 1:05.3
3 929 Kort Sutherland 11 20 49 18:14.3 53:38.1 1:36.7
4 923 Brody Barrington 9 27 76 19:15.8 1:12:53.9 2:38.1
5 928 Cole Steinke 10 30 106 19:26.1 1:32:20.1 2:48.4
6 924 Peyton Burden 12 42 148 20:24.9 1:52:45.0 3:47.2
7 926 Bransyn Miner 10 45 193 20:44.5 2:13:29.5 4:06.8
Bluffton Finish Position - 3
Team Score (places): 107 Team Score (times): 1:32:43.4 Average Time: 18:32.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 711 Erik Nygaard 9 11 11 17:35.2 17:35.2 0:57.5
2 706 Elijah Conley 11 17 28 17:46.4 35:21.6 1:08.7
3 707 Isaiah Conley 9 22 50 18:42.9 54:04.5 2:05.2
4 710 Wyatt Lovell 9 28 78 19:17.6 1:13:22.1 2:39.9
5 708 Sam Derstine 9 29 107 19:21.2 1:32:43.4 2:43.5
6 705 Trey Boblitt 10 43 150 20:32.2 1:53:15.6 3:54.5
7 709 Carter Dyar 11 51 201 21:27.8 2:14:43.5 4:50.1
Kalida Finish Position - 4
Team Score (places): 112 Team Score (times): 1:34:08.7 Average Time: 18:49.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 787 Ryan Lucke 11 7 7 17:20.0 17:20.0 0:42.3
2 790 Will Zeller 11 10 17 17:30.4 34:50.5 0:52.8
3 788 Heath Miller 9 23 40 19:06.0 53:56.6 2:28.3
4 789 Kevin Schumaker 9 35 75 20:01.2 1:13:57.8 3:23.6
5 784 Garrett Decker 9 37 112 20:10.9 1:34:08.7 3:33.2
6 786 Connor Erhart 11 57 169 22:37.9 1:56:46.7 6:00.3
7 785 Blake Eickholt 10 59 228 22:45.3 2:19:32.1 6:07.6
Ottoville Finish Position - 5
Team Score (places): 112 Team Score (times): 1:32:46.9 Average Time: 18:33.3
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 857 Nolan German 12 5 5 17:06.7 17:06.7 0:29.0
2 861 Kyle Looser 12 12 17 17:35.3 34:42.0 0:57.6
3 862 Michael Steffan 10 16 33 17:45.4 52:27.5 1:07.7
4 856 Cole Furley 11 31 64 19:32.1 1:11:59.6 2:54.4
5 858 Grant Kortokrax 11 48 112 20:47.3 1:32:46.9 4:09.6
6 860 Adam Looser 10 58 170 22:42.7 1:55:29.7 6:05.0
7 859 Austin Landin 9 61 231 24:56.0 2:20:25.8 8:18.4
Upper Scioto Valley Finish Position - 6
Team Score (places): 123 Team Score (times): 1:35:08.6 Average Time: 19:01.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 915 Joe Parker 9 6 6 17:19.1 17:19.1 0:41.5
2 911 Zack Britton 11 8 14 17:20.2 34:39.4 0:42.5
3 913 Peyton Hall 11 26 40 19:15.0 53:54.4 2:37.3
4 912 Collin Dyer 11 33 73 19:51.9 1:13:46.3 3:14.2
5 914 Kody Logan 11 50 123 21:22.2 1:35:08.6 4:44.5
Ft. Recovery Finish Position - 7
Team Score (places): 153 Team Score (times): 1:37:18.2 Average Time: 19:27.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 766 Drew Muhlenkamp 12 18 18 17:53.7 17:53.7 1:16.0
2 768 Jared Timmerman 12 24 42 19:07.6 37:01.4 2:29.9
3 763 Connor Gower 11 25 67 19:12.3 56:13.7 2:34.6
4 765 Jayden McEldowney 12 39 106 20:17.5 1:16:31.2 3:39.8
5 762 Ethan Evers 9 47 153 20:47.0 1:37:18.2 4:09.3
6 767 Caleb Rammel 9 49 202 21:04.0 1:58:22.3 4:26.3
7 764 John Knapke 12 52 254 21:28.2 2:19:50.5 4:50.5
Riverdale Finish Position - 8
Team Score (places): 187 Team Score (times): 1:40:47.3 Average Time: 20:09.4
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 885 Eli Weber 12 9 9 17:22.3 17:22.3 0:44.7
2 884 Ethan Warren 9 38 47 20:11.1 37:33.5 3:33.5
3 881 Isaiah Dyer 9 40 87 20:19.5 57:53.1 3:41.8
4 882 Brekken Rall 10 46 133 20:44.7 1:18:37.8 4:07.0
5 883 Luke Thompson 10 54 187 22:09.5 1:40:47.3 5:31.8
New Knoxville Finish Position - 9
Team Score (places): 219 Team Score (times): 1:44:18.3 Average Time: 20:51.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 851 Jakob Rollins 12 34 34 19:54.2 19:54.2 3:16.5
2 849 Ryan Osborne 10 36 70 20:03.0 39:57.3 3:25.3
3 848 Caleb Lageman 12 41 111 20:24.5 1:00:21.9 3:46.9
4 853 Nick Tinnerman 11 53 164 21:31.0 1:21:52.9 4:53.3
5 850 Jonah Resor 11 55 219 22:25.3 1:44:18.3 5:47.7
6 847 Noah Katterheinrich 12 56 275 22:25.9 2:06:44.3 5:48.2
7 852 Ethan Selhorst 10 60 335 23:24.2 2:30:08.5 6:46.6
Cory-Rawson Finish Position - 10
Team Score (places): 265 Team Score (times): 2:19:01.4 Average Time: 27:48.2
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 744 Tyler Lones 12 32 32 19:43.6 19:43.6 3:05.9
2 743 Garrison Holland 12 44 76 20:34.8 40:18.5 3:57.1
3 740 Brady Boehm 12 62 138 25:35.8 1:05:54.3 8:58.1
4 742 Izzac Dean 11 63 201 32:29.8 1:38:24.1 15:52.1
5 741 Brock Boehm 9 64 265 40:37.2 2:19:01.4 23:59.5
Del. St. John's Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 753 Drew Palte 10 Less Than 5 18:10.8 18:10.8 1:33.1
2 751 Marcus Freewalt 10 Less Than 5 18:30.8 36:41.6 1:53.1
3 752 Noah Heiing 12 Less Than 5 19:38.5 56:20.1 3:00.8
4 754 Zane Stevenson 10 Less Than 5 21:32.6 1:17:52.8 4:55.0