OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:13 PM
Div 3-Boys Race B - 4:00 pm Final Results
TEAM SCORING SUMMARY
Final Standings Score | Scoring Order Total Avg. Spread |
1 AnnaQ 43 | 1-3-8-10-21(22)(27) 1:26:27 17:18 1:52.2 |
2 BotkinsQ 45 | 2-7-11-12-13(17)(26) 1:27:22 17:29 0:35.3 |
3 ArcanumQ 127 | 6-19-31-34-37(41)(42) 1:32:03 18:25 1:48.0 |
4 HoustonQ 131 | 9-18-29-35-40(43)(54) 1:32:16 18:28 1:46.5 |
5 Xenia Legacy Christian 133 | 14-15-23-30-51(74)(81) 1:31:56 18:24 2:01.0 |
6 Mechanicsburg 137 | 16-20-25-32-44(52)(59) 1:32:17 18:28 1:35.9 |
7 Newton Local 190 | 5-24-28-46-87(88) 1:40:50 20:10 9:59.7 |
8 Dixie 211 | 33-36-45-47-50(60)(66) 1:36:24 19:17 0:54.6 |
9 Ansonia 247 | 38-39-49-57-64(65)(70) 1:38:58 19:48 1:32.2 |
10 Jackson Center 250 | 4-56-61-62-67(68)(71) 1:39:00 19:48 3:51.8 |
11 Tri-Village 313 | 53-55-63-69-73(78)(86) 1:43:15 20:39 1:46.7 |
12 Tri-County North 335 | 48-58-72-77-80(83)(85) 1:45:58 21:12 3:03.7 |
13 Bradford 396 | 75-76-79-82-84 1:53:00 22:36 2:02.6 |
DNP Greeneview | |
DNP Mississinawa Valley | |
DNP Spr. Cath. Cent. |
INDIVIDUAL RESULTS
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
1 SCHMIDT, Hayden q JR 2282 2 FULLENKAMP, Alan q SR 2337 3 ROBINSON, Jacob q SR 2281 4 REICHERT, Kellen q SO 2516 5 VIA, Owen q SR 2572 | Anna (1) 1 Botkins (1) 2 Anna (2) 3 Jackson Center (1) 4 Newton Local (1) 5 | 16:12.3 --- 17:04.5 52.2 17:06.2 53.9 17:11.2 58.9 17:18.2 1:05.9 | 5:12.6 3:14.4 5:29.4 3:24.9 5:29.9 3:25.2 5:31.6 3:26.2 5:33.8 3:27.6 |
6 TODD, Logan q SR 2298 7 SCHNIPPEL, Parker q FR 2340 8 SMITH, Lucas q JR 2283 9 MOWERY, Hunter q JR 2500 10 FRY, Nick q SR 2279 | Arcanum (1) 6 Botkins (2) 7 Anna (3) 8 Houston (1) 9 Anna (4) 10 | 17:21.2 1:08.9 17:22.0 1:08.7 17:28.0 1:15.7 17:33.5 1:21.2 17:35.9 1:23.6 | 5:34.8 3:28.2 5:35.0 3:28.4 5:37.0 3:29.6 5:38.7 3:30.7 5:39.5 3:31.2 |
11 FLORA, Grant q FR 2336 12 SCHNIPPEL, Keaton q SO 2339 13 PLEIMAN, Carter q SO 2338 14 MERRITT, Jonathan q JR 2776 15 RODRIGUEZ, Ben q FR 2779 | Botkins (3) 11 Botkins (4) 12 Botkins (5) 13 Xenia Legacy Christ 14 Xenia Legacy Christ 15 | 17:37.0 1:23.7 17:38.7 1:26.4 17:39.7 1:27.4 17:44.9 1:32.6 17:45.5 1:33.2 | 5:39.8 3:31.4 5:40.4 3:31.7 5:40.7 3:31.9 5:42.4 3:33.0 5:42.6 3:33.1 |
16 NEGLEY, Will q FR 2531 17 BROWN, Donovan Q SR 2335 18 VONDENHUEVEL, Wesley FR 2503 19 KREUSCH, Landen Q SR 2295 20 WESTFALL, Matthew FR 2534 | Mechanicsburg (1) 16 Botkins (6) (17) Houston (2) 18 Arcanum (2) 19 Mechanicsburg (2) 20 | 17:49.0 1:35.7 17:53.9 1:41.6 17:58.2 1:45.9 18:03.6 1:51.3 18:03.9 1:51.6 | 5:43.7 3:33.8 5:45.3 3:34.8 5:46.7 3:35.6 5:48.4 3:36.7 5:48.5 3:36.8 |
21 KITCHEN, Ethan Q SR 2280 22 FRILLING, Collin Q JR 2278 23 HAMILTON, Josh JR 2774 24 SHELLENBERGER, Clint JR 2569 | Anna (5) 21 Anna (6) (22) Xenia Legacy Christ 23 Newton Local (2) 24 | 18:04.4 1:52.1 18:04.5 1:52.2 18:06.6 1:54.3 18:14.6 2:02.3 | 5:48.7 3:36.9 5:48.7 3:36.9 5:49.4 3:37.3 5:51.9 3:38.9 |
DirectAthletics MeetPro 1
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:13 PM
Div 3-Boys Race B - 4:00 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
25 BRYANT, Luke JR 2528 | Mechanicsburg (3) 25 | 18:16.7 2:04.4 | 5:52.6 3:39.3 |
26 WATTERSON, Collin Q JR 2341 27 YOUNG, John Q FR 2284 28 HOOVER, Ben JR 2566 29 POLLOCK, Justin Q JR 2502 30 MICHAEL, Tommy FR 2777 | Botkins (7) (26) Anna (7) (27) Newton Local (3) 28 Houston (3) 29 Xenia Legacy Christ 30 | 18:17.9 2:05.6 18:21.4 2:09.1 18:31.4 2:19.1 18:32.4 2:20.1 18:33.1 2:20.8 | 5:53.0 3:39.6 5:54.1 3:40.3 5:57.3 3:42.3 5:57.7 3:42.5 5:57.9 3:42.6 |
31 ALBRIGHT, Dan Q JR 2292 32 PORTER, Joshua FR 2532 33 GRAY, Dillon SR 2409 34 RICE, Jacob Q SO 2297 35 ELY, Ryan Q JR 2498 | Arcanum (3) 31 Mechanicsburg (4) 32 Dixie (1) 33 Arcanum (4) 34 Houston (4) 35 | 18:38.1 2:25.8 18:42.3 2:30.0 18:45.1 2:32.8 18:50.8 2:38.5 18:51.6 2:39.3 | 5:59.5 3:43.6 6:00.9 3:44.5 6:01.7 3:45.0 6:03.6 3:46.1 6:03.8 3:46.3 |
36 POWERS, Zeke JR 2484 37 WYLIE, Kaden SO 2415 38 BRINKSNEADER, Luke Q JR 2293 39 THORNHILL, Andrew JR 2289 40 BARGA, Matthew FR 2285 | Greeneview - Dixie (2) 36 Arcanum (5) 37 Ansonia (1) 38 Ansonia (2) 39 | 18:52.4 2:40.1 19:04.9 2:52.6 19:09.1 2:56.8 19:15.6 3:03.3 19:17.2 3:04.9 | 6:04.1 3:46.5 6:08.1 3:49.0 6:09.5 3:49.8 6:11.6 3:51.1 6:12.1 3:51.4 |
41 DAVIS, Ethan Q SO 2497 42 PAUL, Ashton Q SO 2296 43 FRAZEE, Kolin Q FR 2294 44 LANGENKAMP, Lucas Q SO 2499 45 SHULTZ, Sean JR 2533 | Houston (5) 40 Arcanum (6) (41) Arcanum (7) (42) Houston (6) (43) Mechanicsburg (5) 44 | 19:19.9 3:07.6 19:22.8 3:10.5 19:23.0 3:09.7 19:24.7 3:12.4 19:24.9 3:12.6 | 6:12.9 3:52.0 6:13.9 3:52.5 6:13.9 3:52.6 6:14.5 3:52.9 6:14.5 3:53.0 |
46 VORHIS, Jaden FR 2414 47 MOORE, Jacob SR 2568 48 HUFFMAN, Drew SR 2412 49 LANDIS, Jonny SO 2675 50 WILLIAMS, Cody SR 2291 | Dixie (3) 45 Newton Local (4) 46 Dixie (4) 47 Tri-County North (1) 48 Ansonia (3) 49 | 19:25.1 3:12.8 19:27.5 3:15.2 19:29.2 3:16.9 19:31.2 3:18.9 19:31.3 3:19.0 | 6:14.6 3:53.0 6:15.4 3:53.5 6:15.9 3:53.8 6:16.6 3:54.2 6:16.6 3:54.3 |
51 HAWK, Conner SO 2411 52 MANOR, Brenden SO 2481 53 NELSON, Caden SR 2778 54 DURHAM, Garrett SO 2529 55 KETRING, Wyatt SO 2684 | Dixie (5) 50 Greeneview - Xenia Legacy Christ 51 Mechanicsburg (6) (52) Tri-Village (1) 53 | 19:39.7 3:27.4 19:42.7 3:30.4 19:45.8 3:33.5 19:46.9 3:34.6 19:50.0 3:36.7 | 6:19.3 3:55.9 6:20.3 3:56.5 6:21.3 3:57.2 6:21.6 3:57.4 6:22.6 3:58.0 |
56 POLLOCK, Brandon Q SR 2501 57 MURPHY, Josh SO 2685 58 POWERS, Sam JR 2483 59 POHLSCHNEIDER, Ethan JR 2515 60 MILLIKIN, Chad SR 2288 | Houston (7) (54) Tri-Village (2) 55 Greeneview - Jackson Center (2) 56 Ansonia (4) 57 | 19:50.7 3:38.4 19:56.4 3:44.1 19:57.9 3:45.6 20:00.8 3:48.5 20:06.2 3:53.9 | 6:22.8 3:58.1 6:24.7 3:59.3 6:25.2 3:59.6 6:26.1 4:00.1 6:27.8 4:01.2 |
61 PAHL, Hunter JR 2676 62 HAFFNER, Gavin SR 2530 63 MILLER, Regan JR 2413 64 BURCH, Wyatt SO 2511 65 ESSER, Xavier JR 2513 | Tri-County North (2) 58 Mechanicsburg (7) (59) Dixie (6) (60) Jackson Center (3) 61 Jackson Center (4) 62 | 20:08.2 3:55.9 20:11.3 3:59.0 20:12.9 4:00.6 20:21.3 4:09.0 20:23.6 4:11.3 | 6:28.5 4:01.6 6:29.5 4:02.3 6:30.0 4:02.6 6:32.7 4:04.3 6:33.4 4:04.7 |
66 HOLZAPFEL, Matthew SR 2682 67 BROWN, Ian SO 2286 68 THORNHILL, Kyle SR 2290 69 GROOM, Ian SR 2410 70 LITTLE, Braeden FR 2619 | Tri-Village (3) 63 Ansonia (5) 64 Ansonia (6) (65) Dixie (7) (66) Spr. Cath. Cent. - | 20:32.9 4:20.6 20:47.8 4:35.5 20:51.4 4:39.1 20:56.8 4:44.5 21:00.6 4:48.3 | 6:36.4 4:06.6 6:41.2 4:09.6 6:42.4 4:10.3 6:44.1 4:11.4 6:45.3 4:12.1 |
DirectAthletics MeetPro 2
OHSAA SOUTHWEST DISTRICT XC CHAMPIONSHIPS- CEDARVILLE
Cedarville, OH
Elvin R. King XC Course
Saturday, October 24, 2020 OFFICIAL MEET REPORT
printed: 10/24/2020 9:13 PM
Div 3-Boys Race B - 4:00 pm Final Results
INDIVIDUAL RESULTS (cont'd)
Athlete YR # Team (Team Place) Score Time Gap Avg. Mile Avg. kM
71 ENOCKS, Alex SO 2512 72 YORK, Evan SO 2517 73 WOODBURY, Troy SO 2561 74 OSBORNE, Zane SO 2686 75 LEE, Matthew FR 2287 | Jackson Center (5) 67 Jackson Center (6) (68) Mississinawa Valley - Tri-Village (4) 69 Ansonia (7) (70) | 21:02.9 4:50.6 21:03.5 4:51.2 21:18.3 5:06.0 21:19.1 5:06.8 21:21.7 5:09.4 | 6:46.1 4:12.6 6:46.3 4:12.7 6:51.0 4:15.7 6:51.3 4:15.8 6:52.1 4:16.3 |
76 HUBER, Trevor FR 2514 77 SHELLABARGER, Aaron SO 2678 78 FELLERS, Brennen SO 2681 79 GIBBS, Nate SO 2773 80 DUES, Jayden SO 2346 | Jackson Center (7) (71) Tri-County North (3) 72 Tri-Village (5) 73 Xenia Legacy Christ (74) Bradford (1) 75 | 21:31.4 5:19.1 21:34.4 5:22.1 21:36.6 5:24.3 21:36.8 5:24.5 21:46.7 5:34.4 | 6:55.2 4:18.3 6:56.2 4:18.9 6:56.9 4:19.3 6:57.0 4:19.4 7:00.1 4:21.3 |
81 POWERS, Max JR 2482 82 BIDDLESTONE, Hunter JR 2344 83 QUINN, Robbie JR 2677 84 JONES, Bruce SR 2683 85 BEACHLER, Owen FR 2343 | Greeneview - Bradford (2) 76 Tri-County North (4) 77 Tri-Village (6) (78) Bradford (3) 79 | 21:48.0 5:34.7 21:57.7 5:45.4 22:09.5 5:57.2 22:22.3 6:10.0 22:23.5 6:11.2 | 7:00.5 4:21.6 7:03.7 4:23.5 7:07.5 4:25.9 7:11.6 4:28.4 7:12.0 4:28.7 |
86 SHELLABARGER, Darryn JR 2679 87 ERWIN, Tucker SO 2775 88 BROGAN, Ethan FR 2345 89 HORN, Reese SO 2674 90 RECK, Dalton SO 2347 | Tri-County North (5) 80 Xenia Legacy Christ (81) Bradford (4) 82 Tri-County North (6) (83) Bradford (5) 84 | 22:34.9 6:22.6 22:48.5 6:36.2 23:03.0 6:49.7 23:04.8 6:52.5 23:49.3 7:37.0 | 7:15.6 4:31.0 7:20.0 4:33.7 7:24.7 4:36.6 7:25.2 4:36.9 7:39.6 4:45.9 |
91 TIMMONS, Dakota SR 2680 92 STEPHAN, Ryan JR 2687 93 TRUCKSIS, Dalton SO 2570 94 HARTZELL, Ben SO 2560 95 VANNUS, Luke SR 2571 | Tri-County North (7) (85) Tri-Village (7) (86) Newton Local (5) 87 Mississinawa Valley - Newton Local (6) (88) | 24:48.7 8:36.4 24:57.5 8:45.2 27:17.8 11:05.5 27:39.1 11:26.8 33:33.7 17:21.4 | 7:58.7 4:57.7 8:01.5 4:59.5 8:46.6 5:27.6 8:53.4 5:31.8 10:47.5 6:42.7 |
DirectAthletics MeetPro 3