Licensed to: Newton High School
Newton Track Complex
04/12/2019 - 04/12/2019
Meet Scores
Meet Results
MALE TEAM SCORES 1 NEWTON LOCAL NEWL 114.000 2 MILTON-UNION MUNI 83.000 3 RIVERSIDE DRIV 33.000 4 TROY CHRISTIAN TRCH 17.000 FEMALE TEAM SCORES 1 NEWTON LOCAL NEWL 94.000 2 MILTON-UNION MUNI 66.000 3 TROY CHRISTIAN TRCH 38.000 4 RIVERSIDE DRIV 36.000 MALE INDIVIDUAL SCORES 1 COOK, ETHAN NEWTON LOCAL 17.500 2 ECKLEBARGER, JOSH NEWTON LOCAL 14.500 2 HOOVER, BEN NEWTON LOCAL 14.500 4 LOVIN, A.J. MILTON-UNION 14.000 5 HILDEBRAND, DAWSON NEWTON LOCAL 12.000 6 HULTGREN, KYLE MILTON-UNION 10.500 7 VIA, OWEN NEWTON LOCAL 10.000 8 ARTZ, TIM MILTON-UNION 8.500 9 COTTERMAN, DARRICK RIVERSIDE 8.000 10 INGLE, ROBERT NEWTON LOCAL 7.500 10 SEARCEY, JON MILTON-UNION 7.500 12 KESLING, LANE NEWTON LOCAL 7.000 12 HEATH, JAXON RIVERSIDE 7.000 14 TINNERMAN, CARTER MILTON-UNION 6.000 14 SCHENCK, DYLAN MILTON-UNION 6.000 14 STINE, CAMERON NEWTON LOCAL 6.000 14 VENTURA, ROBERT TROY CHRISTIAN 6.000 14 QUESINBERRY, ZACH MILTON-UNION 6.000 19 BALLARD, JACK NEWTON LOCAL 5.500 20 PALMISANO, JAKE MILTON-UNION 5.000 20 CAUDILL, BRYCEN RIVERSIDE 5.000 22 TKACH, AIDEN TROY CHRISTIAN 4.000 22 ZUMBERGER, JOHN RIVERSIDE 4.000 22 WHITTAKER, JAMES NEWTON LOCAL 4.000 22 RUFFING, LUKE TROY CHRISTIAN 4.000 22 GOOSLIN, MASON MILTON-UNION 4.000 27 FLANARY, COLTON NEWTON LOCAL 3.500 27 MCCLISH, BRADY NEWTON LOCAL 3.500 29 HUNNICUTT, NATE TROY CHRISTIAN 3.000 29 VANNUS, LUKE NEWTON LOCAL 3.000 29 HETZLER, DALTON MILTON-UNION 3.000 29 WREN, JEFFERY RIVERSIDE 3.000 29 DORHMAN, CODY MILTON-UNION 3.000 29 JACKSON, ETHAN RIVERSIDE 3.000 35 MOORE, JACOB NEWTON LOCAL 2.500 35 SAGER, DUKE MILTON-UNION 2.500 35 GROVE, ROBBIE MILTON-UNION 2.500 38 HOFFMAN, TYLER MILTON-UNION 2.000 38 BURK, KADEN RIVERSIDE 2.000 38 MORAN, CADEN MILTON-UNION 2.000 41 YODER, CLARK NEWTON LOCAL 1.000 41 BURROWS, ETHAN RIVERSIDE 1.000 41 COOK, ELY NEWTON LOCAL 1.000 41 MAXWELL, JON NEWTON LOCAL 1.000 45 JONES, ASHTON MILTON-UNION .500 FEMALE INDIVIDUAL SCORES 1 GRUDICH, MORGAN MILTON-UNION 16.000 2 DOWNING, MCKENNA NEWTON LOCAL 15.000 3 SANFORD, LAURYN RIVERSIDE 13.500 4 CARLIN, NATALEE NEWTON LOCAL 12.000 4 BLAKE, KENLEY TROY CHRISTIAN 12.000 4 GLASER, GRACIE TROY CHRISTIAN 12.000 7 DEAL, ELIZABETH TROY CHRISTIAN 9.000 8 WINNER, IRENE RIVERSIDE 8.500 8 RUDY, KENNEDY NEWTON LOCAL 8.500 10 KERN, KENDRA NEWTON LOCAL 8.000 11 HILDEBRAND, MADDIE NEWTON LOCAL 7.500 11 WALTERS, KATELYN NEWTON LOCAL 7.500 13 STASIAK, MADDIE MILTON-UNION 7.000 13 RESIDES, RYLIE NEWTON LOCAL 7.000 15 KNIGHT, ALLI RIVERSIDE 6.500 16 JOHNSON, MADELYN MILTON-UNION 6.000 16 MICHALKE, OLIVIA NEWTON LOCAL 6.000 16 LYONS, ALLY MILTON-UNION 6.000 19 DUNLEVY, MIA NEWTON LOCAL 5.500 20 STINE, JADEN NEWTON LOCAL 4.000 20 BALLARD, SUZIE NEWTON LOCAL 4.000 20 BLOOM, RACHEL MILTON-UNION 4.000 20 TODD, LINDSAY MILTON-UNION 4.000 24 MARPLE, JOSIE NEWTON LOCAL 3.000 24 WARNER, LYDIA MILTON-UNION 3.000 24 TOWNSEND, KATIE TROY CHRISTIAN 3.000 24 COOPER, ELLIE MILTON-UNION 3.000 28 BLOOM, HALEY MILTON-UNION 2.500 28 JOHNSON, MADELYN MILTON-UNION 2.500 28 COOPER, ELLIE MILTON-UNION 2.500 31 HARSHBARGER, HAILEE RIVERSIDE 2.000 31 ORR, MEGHAN RIVERSIDE 2.000 31 DUNNING, ALICIA NEWTON LOCAL 2.000 31 HIVNER, ANNA TROY CHRISTIAN 2.000 31 FREISTLER, ALLISON MILTON-UNION 2.000 31 BLOOM, HALEY MILTON-UNION 2.000 37 GRUDICH, MORGAN MILTON-UNION 1.500 37 HEATH, ALAINA RIVERSIDE 1.500 37 FAIRBAND, BRIN NEWTON LOCAL 1.500 37 BLOOM, RACHEL MILTON-UNION 1.500 37 WILLIAMS, GRACE NEWTON LOCAL 1.500 42 ROBBINS, MORGAN NEWTON LOCAL 1.000 42 RECINOS, DIANE RIVERSIDE 1.000 42 HOWELL, CHLOE MILTON-UNION 1.000 42 BOWMAN, MADDIE RIVERSIDE 1.000 46 TODD, LINDSAY MILTON-UNION .500 46 BARKER, EMILY MILTON-UNION .500 46 HOWELL, CHLOE MILTON-UNION .500
Event 1 GIRLS 4x800m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Newton Local A
Newton Local
12:52.35
Event 2 BOYS 4x800m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Newton Local A
Newton Local
10:24.09
Event 3 GIRLS 100m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Morgan Grudich
Milton-Union
0:18.06
2 Olivia Michalke [911]
Newton Local
0:20.95
3 Kendra Kern [905]
Newton Local
0:21.22
4 Josie Marple [909]
Newton Local
0:23.25
Event 4 BOYS 110m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Cameron Stine [933]
Newton Local
0:16.55
2 Kyle Hultgren
Milton-Union
0:18.74
3 Dylan Schenck
Milton-Union
0:21.13
4 Brycen Caudill [770]
Riverside
0:21.32
5 Cody Dorhman
Milton-Union
0:22.04
6 Caden Moran
Milton-Union
0:22.98
Event 5 GIRLS 100m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Kenley Blake [614]
Troy Christian
0:13.92
2 Maddie Hildebrand [904]
Newton Local
0:14.51
3 Kennedy Rudy [900]
Newton Local
0:14.67
4 Haley Bloom
Milton-Union
0:14.69
5 Alicia Dunning [903]
Newton Local
0:14.89
6 Rylie Resides [929]
Newton Local
0:14.93
7 Kristen Rodrigues [606]
Troy Christian
0:15.03
8 Jaden Stine [914]
Newton Local
0:15.16
9 Lindsay Todd
Milton-Union
0:15.27
10 Diane Recinos [713]
Riverside
0:15.28
11 Kirsten Strait [603]
Troy Christian
0:15.32
12 Chloe Howell
Milton-Union
0:15.84
13 Morgan Robbins [913]
Newton Local
0:15.92
14 Meghan Orr [710]
Riverside
0:16.11
15 Maddie Stasiak
Milton-Union
0:16.47
16 Allison Freistler
Milton-Union
0:16.72
17 Lydia Warner
Milton-Union B
0:16.83
18 Suzie Ballard [912]
Newton Local
0:18.69
19 Natalee Carlin [922]
Newton Local
0:19.80
Event 6 BOYS 100m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Ethan Cook [928]
Newton Local
0:11.73
2 Josh Ecklebarger [932]
Newton Local
0:11.96
3 A.J. Lovin
Milton-Union
0:12.18
4 Jaxon Heath [774]
Riverside
0:12.30
5 Jack Ballard [930]
Newton Local
0:12.37
6 Dalton Hetzler
Milton-Union
0:12.51
7 Trent Bianco [614]
Troy Christian
0:12.74
8 Jalen Hudgins [609]
Troy Christian
0:12.82
9 Jon Searcey
Milton-Union
0:12.90
10 Damian Slaven [781]
Riverside
0:12.92
11 Ethan Jackson [773]
Riverside
0:12.96
12 Harrison Hartman [621]
Troy Christian
0:13.00
13 Ashton Jones
Milton-Union
0:13.09
14 Carter Tinnerman
Milton-Union B
0:13.47
15 Caden Moran
Milton-Union B
0:13.51
16 Dawson Hildebrand [946]
Newton Local
0:13.57
17 Jon Maxwell [926]
Newton Local
0:13.61
18 Trace Lavy [939]
Newton Local
0:13.82
19 Dylan Schenck
Milton-Union B
0:14.01
20 Andrew Collins
Milton-Union
0:14.37
21 Clark Yoder [937]
Newton Local
0:14.55
22 James Whittaker [945]
Newton Local
0:15.31
23 Jacob Strader
Milton-Union B
0:15.34
24 Luke Vannus [943]
Newton Local
0:15.98
25 Max Lewis
Milton-Union
0:16.38
26 Dylan Kline [944]
Newton Local
0:16.62
Event 7 GIRLS 4x200m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Riverside A
Riverside
2:00.25
2 Newton Local A
Newton Local
2:03.51
3 Milton-Union A
Milton-Union
2:03.68
Event 8 BOYS 4x200m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Riverside B
Riverside
1:40.15
2 Newton Local A
Newton Local
1:41.51
3 Milton-Union A
Milton-Union
1:43.07
4 Riverside A
Riverside
1:44.29
Event 9 GIRLS 1600m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 McKenna Downing [902]
Newton Local
6:26.52
2 Maddie Stasiak
Milton-Union
6:32.56
3 Irene Winner [702]
Riverside
6:39.39
4 Katelyn Walters [915]
Newton Local
6:40.04
Event 10 BOYS 1600m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Ben Hoover [927]
Newton Local
4:57.97
2 Owen Via [936]
Newton Local
5:14.62
3 Robert Ventura
Troy Christian
5:16.85
4 Robert Ingle [925]
Newton Local
5:18.31
5 Nate Hunnicutt [604]
Troy Christian
5:31.04
6 Jacob Moore [923]
Newton Local
5:47.67
Event 11 GIRLS 4x100m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Milton-Union A
Milton-Union
0:54.02
2 Newton Local A
Newton Local
0:56.22
Event 12 BOYS 4x100m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Newton Local A
Newton Local
0:45.86
2 Milton-Union A
Milton-Union
0:46.64
3 Riverside A
Riverside
0:47.86
Event 13 GIRLS 400m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Gracie Glaser [608]
Troy Christian
1:09.82
2 Rachel Bloom
Milton-Union
1:12.10
3 Mia Dunlevy [901]
Newton Local
1:13.00
4 Anna Hivner [602]
Troy Christian
1:16.83
5 Chloe Howell
Milton-Union
1:19.05
6 Brin Fairband [910]
Newton Local
1:24.11
Event 14 BOYS 400m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Jon Searcey
Milton-Union
0:55.94
2 Aiden Tkach
Troy Christian
0:57.05
3 Lane Kesling [942]
Newton Local
0:57.77
4 John Zumberger [756]
Riverside
0:58.63
5 Nate Hunnicutt [604]
Troy Christian
1:01.06
6 Ethan Burrows [775]
Riverside
1:05.50
7 Ricky Landwehr [941]
Newton Local
1:06.24
8 Andrew Collins
Milton-Union
1:08.00
9 Drake Beatty [611]
Troy Christian
1:10.00
Event 15 GIRLS 300m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Morgan Grudich
Milton-Union
0:55.10
2 Irene Winner [702]
Riverside
1:01.03
3 Kendra Kern [905]
Newton Local
1:04.10
4 Olivia Michalke [911]
Newton Local
1:04.80
5 Josie Marple [909]
Newton Local
1:06.85
Event 16 BOYS 300m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Kyle Hultgren
Milton-Union
0:46.92
2 Darrick Cotterman [766]
Riverside
0:51.04
3 Brycen Caudill [770]
Riverside
0:53.29
4 Caden Moran
Milton-Union
0:54.29
5 Cody Dorhman
Milton-Union
0:54.53
Event 17 GIRLS 800m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 McKenna Downing [902]
Newton Local
2:53.29
2 Katelyn Walters [915]
Newton Local
2:56.02
3 Maddie Stasiak
Milton-Union
2:58.18
4 Hailee Harshbarger [701]
Riverside
3:30.15
5 Maddie Bowman [714]
Riverside
3:30.63
6 Grace Williams [907]
Newton Local
3:38.58
Event 18 BOYS 800m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Ben Hoover [927]
Newton Local
2:23.88
2 Zach Quesinberry
Milton-Union
2:30.09
3 Robert Ventura
Troy Christian
2:30.13
4 Colton Flanary [918]
Newton Local
2:33.67
5 Nate Hunnicutt [604]
Troy Christian
2:38.05
6 Jacob Moore [923]
Newton Local
2:42.61
7 Ricky Landwehr [941]
Newton Local
3:14.03
Event 19 GIRLS 200m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Lauryn Sanford [706]
Riverside
0:28.65
2 Kenley Blake [614]
Troy Christian
0:30.29
3 Kennedy Rudy [900]
Newton Local
0:30.69
4 Jaden Stine [914]
Newton Local
0:32.10
5 Alli Knight [700]
Riverside
0:32.14
6 Kristen Rodrigues [606]
Troy Christian
0:32.19
7 Diane Recinos [713]
Riverside
0:32.84
8 Chloe Howell
Milton-Union
0:32.85
9 Kirsten Strait [603]
Troy Christian
0:32.86
10 Mia Dunlevy [901]
Newton Local
0:33.45
11 Alicia Dunning [903]
Newton Local
0:33.88
12 Rylie Resides [929]
Newton Local
0:34.37
13 Morgan Robbins [913]
Newton Local
0:34.48
14 Lydia Warner
Milton-Union
0:35.70
15 Rachel Bloom
Milton-Union
0:36.01
16 Allison Freistler
Milton-Union
0:36.07
Event 20 BOYS 200m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Josh Ecklebarger [932]
Newton Local
0:24.41
2 Ethan Cook [928]
Newton Local
0:24.98
3 Jaxon Heath [774]
Riverside
0:25.32
4 Jack Ballard [930]
Newton Local
0:25.45
5 Brady McClish [935]
Newton Local
0:25.90
6 Harrison Hartman [621]
Troy Christian
0:26.55
7 Ashton Jones
Milton-Union
0:26.61
8 Kaden Burk [777]
Riverside
0:26.62
9 Aiden Tkach
Troy Christian
0:26.75
10 Hayden Wren [780]
Riverside
0:27.03
11 Justin Thompson [767]
Riverside
0:27.55
12 Jeffery Wren [772]
Riverside
0:27.69
13 Trent Bianco [614]
Troy Christian
0:28.16
14 Trace Lavy [939]
Newton Local
0:30.38
15 Andrew Collins
Milton-Union
0:30.73
16 Max Lewis
Milton-Union
0:34.02
Event 21 GIRLS 3200m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Gracie Glaser [608]
Troy Christian
13:01.66
Event 22 BOYS 3200m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 Owen Via [936]
Newton Local
11:26.88
2 Robert Ingle [925]
Newton Local
11:56.59
3 Dylan Schenck
Milton-Union
12:40.12
4 Tyler Hoffman
Milton-Union
13:28.97
Event 23 GIRLS 4x400m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Newton Local A
Newton Local
4:48.19
2 Milton-Union A
Milton-Union
4:54.00
3 Newton Local B
Newton Local
5:27.05
Event 24 BOYS 4x400m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 Milton-Union A
Milton-Union
4:08.94
2 Newton Local A
Newton Local
4:26.18
Event 25 GIRLS Discus Throw
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Natalee Carlin [922]
Newton Local
71'08.00"
2 Suzie Ballard [912]
Newton Local
68'00.50"
3 Lindsay Todd
Milton-Union
63'08.50"
4 Meghan Orr [710]
Riverside
57'11.00"
5 Katie Townsend [619]
Troy Christian
52'11.50"
6 Hailee Harshbarger [701]
Riverside
52'06.00"
7 Brin Fairband [910]
Newton Local
40'04.00"
8 Payton Jenkins [719]
Riverside
38'08.00"
Event 26 BOYS Discus Throw
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Dawson Hildebrand [946]
Newton Local
155'00.00"
2 Mason Gooslin
Milton-Union
119'11.00"
3 Luke Ruffing [620]
Troy Christian
112'03.50"
4 Tim Artz
Milton-Union
101'04.00"
5 Ethan Burrows [775]
Riverside
93'07.00"
6 James Whittaker [945]
Newton Local
91'04.00"
7 Luke Vannus [943]
Newton Local
87'05.50"
8 Jeffery Wren [772]
Riverside
87'00.00"
9 Max Lewis
Milton-Union
74'07.00"
10 Jacob Strader
Milton-Union
74'06.50"
11 Alex Lewis
Milton-Union
67'00.00"
12 Tyler Leffew
Milton-Union
55'10.00"
13 Dylan Kline [944]
Newton Local
53'00.00"
Event 27 GIRLS High Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Lauryn Sanford [706]
Riverside
5'02.00"
2 Ally Lyons
Milton-Union
5'00.00"
3 Kenley Blake [614]
Troy Christian
4'08.00"
3 Allison Freistler
Milton-Union
4'08.00"
3 Madelyn Johnson
Milton-Union
4'08.00"
6 Alicia Dunning [903]
Newton Local
4'06.00"
7 Sophie Pitsenbarger [615]
Troy Christian
4'06.00"
Event 28 BOYS High Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 A.J. Lovin
Milton-Union
5'10.00"
2 Darrick Cotterman [766]
Riverside
5'06.00"
3 Jake Palmisano
Milton-Union
5'04.00"
4 Lane Kesling [942]
Newton Local
5'02.00"
5 Cody Dorhman
Milton-Union
4'10.00"
Event 29 GIRLS Long Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Elizabeth Deal [612]
Troy Christian
16'11.50"
2 Morgan Grudich
Milton-Union
16'05.00"
3 Ellie Cooper
Milton-Union
14'06.75"
4 Ally Lyons
Milton-Union
13'07.00"
5 Diane Recinos [713]
Riverside
13'01.75"
6 Brooke Dellinger [610]
Troy Christian
12'11.00"
7 Kristen Rodrigues [606]
Troy Christian
12'07.75"
8 Olivia Michalke [911]
Newton Local
12'06.75"
9 Josie Marple [909]
Newton Local
11'09.25"
10 Anna Hivner [602]
Troy Christian
11'05.75"
11 Meghan Orr [710]
Riverside
10'06.25"
Event 30 BOYS Long Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Ethan Cook [928]
Newton Local
20'08.25"
2 A.J. Lovin
Milton-Union
20'04.75"
3 Josh Ecklebarger [932]
Newton Local
19'06.50"
4 Dalton Hetzler
Milton-Union
19'04.50"
5 Ethan Jackson [773]
Riverside
17'09.25"
6 Kyle Hultgren
Milton-Union
16'02.75"
7 Brady McClish [935]
Newton Local
16'00.50"
8 Jon Maxwell [926]
Newton Local
14'10.25"
9 Dylan Schenck
Milton-Union
13'10.25"
10 Drake Beatty [611]
Troy Christian
10'10.25"
Caden Moran
Milton-Union
DNS
Liam May
Milton-Union
DNS
Event 31 GIRLS Shot Put
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Natalee Carlin [922]
Newton Local
27'00.50"
2 Madelyn Johnson
Milton-Union
26'11.00"
3 Elizabeth Deal [612]
Troy Christian
25'10.00"
4 Katie Townsend [619]
Troy Christian
23'09.25"
5 Lindsay Todd
Milton-Union
23'06.25"
6 Suzie Ballard [912]
Newton Local
18'10.00"
7 Payton Jenkins [719]
Riverside
16'11.25"
8 Brin Fairband [910]
Newton Local
16'11.00"
Event 32 BOYS Shot Put
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Dawson Hildebrand [946]
Newton Local
52'08.00"
2 James Whittaker [945]
Newton Local
36'03.00"
3 Luke Vannus [943]
Newton Local
34'04.00"
4 Tim Artz
Milton-Union
34'03.75"
5 Luke Ruffing [620]
Troy Christian
34'01.75"
6 Harrison Hartman [621]
Troy Christian
33'04.25"
7 Ethan Burrows [775]
Riverside
32'00.00"
8 Mason Gooslin
Milton-Union
31'10.50"
9 Jonathan McGill [783]
Riverside
30'01.25"
10 Jacob Strader
Milton-Union
29'00.00"
11 Cody Dorhman
Milton-Union
27'05.50"
12 Alex Lewis
Milton-Union
24'00.50"
13 Max Lewis
Milton-Union
23'00.00"
14 Tyler Leffew
Milton-Union B
19'07.00"
15 Dylan Kline [944]
Newton Local
18'08.00"
Event 33 GIRLS Pole Vault
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Rylie Resides [929]
Newton Local
8'00.00"
2 Alli Knight [700]
Riverside
7'00.00"
3 Lydia Warner
Milton-Union
6'06.00"
4 Kendra Kern [905]
Newton Local
6'06.00"
5 Jaden Stine [914]
Newton Local
6'00.00"
Maddie Bowman [714]
Riverside
NM
Event 34 BOYS Pole Vault
NAME
GR
TEAM
MARK
1 Carter Tinnerman
Milton-Union
11'00.00"
2 Tim Artz
Milton-Union
9'06.00"
3 Jeffery Wren [772]
Riverside
8'06.00"
4 Zach Quesinberry
Milton-Union
8'00.00"
5 Clark Yoder [937]
Newton Local
7'06.00"
6 Trace Lavy [939]
Newton Local
7'06.00"